Odporučenie pečiatky známemu
Darček k pečiatke zdarma
Výroba pečiatok - kontakt

Svet pečiatok

Z histórie

Našli sa už vo vykopávkach starého Egypta, avšak ich novodobá história sa začala písať na začiatku 16. storočia. Prvé náznaky začali používať vo Francúzsku, vylepšil ich ale Angličan Henry Bishop. Vtey ich vyrábal rytec z kovu, najčastejšie olova. Do tohto kovu podľa predlohy vyrýval vzhľad otlačku. Využívali sa na overenie platnosti listín a dokumentov, na overovanie ich pravosti, ale aj na overovanie pravosti poslov či na zapečatenie dôležitých dokumentov. Čím väčšia bola pečiatka, tým bohatší bol jej majiteľ. Veľmi moderné boli, najmä v časoch monarchie, pečatné prstene. Bol to dedičný symbol, ktorý znamenal majestát, moc a rešpekt.
O mnoho rokov neskôr rozšírili ich používanie hlavne poštové úrady, ktoré pečiatkami začali označovať zásielky. Toto označovanie sa zachovalo až do súčasnosti.

Doba normalizácie

Neskutočný rozmach bol zaznamenaný v časoch normalizácie. Každý občan potreboval odtlačok na všemožné listiny a každý, mnohokrát zbytočný, úradník narábal s veľkou okrúhlou pečiatkou. Za stáročia ba až tisícročia používania sa jej funkcia takmer nezmenila. Prešla však mnohými vylepšeniami či inováciami.

Súčasnosť

Aj dnes potrebuje takmer každý občan otlačok, na rôzne povolenia, zákazy, príkazy, daňové priznania, zmluvy i rozsudky, notárske zápisnice...
Nemajú však dosah len na dospelých používateľov. Na trh sa dostali, niekedy koncom 80. rokov, aj špecialne určené pre deti. Ktoré dieťa netúžilo vyskúšať si búchať pečiatkou na listy? Deti ich však dostali s číslami či abecedou. Údajne dokonca rozvíjali zručnosti a fantáziu detí, a to najmä v predškolskom veku. A deťom to vydržalo dodnes. Aj dnes ich nájdete v hračkárňach s postavičkami z obľúbenej rozprávky, ale na trhu sú aj ako prívesok na kľúče či ako súčasť pera.

Nástup laserovej technológie pri výrobe

Do sveta zasiahla aj technológia. Už nepotrebujeme rytca, aby ostrými predmetmi vyrýval tvar pečiatok. Proces ich výroby je oveľa rýchlejší, presnejší a jednoduchší. Je to najmä vďaka laserovej technológii, ktorú ovláda počítač. Laserové zariadenia doslova vypáli do špeciálnej pečiatkovej gumy predlohu. Aj guma na výrobu pečiatok prešla svojim vývojom. Tá dnešná nezaťažuje životné prostredie a pri výrobe nezapácha. Pomocou lasera vyrobená guma sa potom prichytí na strojček. Ten je plastový, má moderný dizajn, v ruke či na papieri sa nekĺže a, čo je dôležité, je ekologický. Moderné je aj vnútro. Tlak je rovnomerne rozložený, takže aj odtlačok je rovnomerný a čitateľný. Zároveň sa veľmi ľahko a rýchlo otvorí, aby sa do nej doplnil atrament. Takto sa predĺži životnosť až o 50 000 orazení.

Veľmi obľúbené medzi úradníkmi, účtovníkmi či inými administratívnymi pracovníkmi a praktické sú samonamáčacie pečiatky. Avšak ani drevená ručná nevyšla z módy. K nej však potrebujete externú podušku s atramentom. Záujem a nutnosť ich mať priniesla na trh mnoho firiem vyrábajúcich tento malý, ale praktický produkt. Dizajn či cena sa rôznia podľa potrieb zákazníka. Niekedy si však nevieme vybrať. Pozor ale na tie nekvalitné, ktoré nespĺňajú základné požiadavky na kvalitu.

Traxx Trodat, Colop, Wagraf a Deskmate

Značky, ktoré vám ponúkame my spĺňajú nielen európske, ale aj svetové štandardy a postupy. Materiály, ale aj technológia ich výroby nezaťažujú životné prostredie. Pečiatky Trodat, Colop, Wagraf i Deskmate sú špičkou medzi výrobcami. Kvalita a spoľahlivosť je pri práci s týmito produktami zaručená. Okrem toho vás upútajú praktickým a moderným dizajnom a vynikajúcou funkčnosťou.

Zvoľte si prosím značku
Výroba reklamy
Gravírovanie
Prečo kúpiť pečiatky na e-peciatky.sk
Výroba reklamy
Slovenská pošta, UPS
Informačná hláška
Spracovávam požiadavku,
čakajte prosím...
X
Odporučenie pečiatok známemu
Email známeho:
Vaše meno: