Papierový kalendár alebo kalendár v telefóne?

Bez ohľadu na to, či podnikáte alebo máte bohatý osobný život – určite používate kalendár. Uprednostňujete ten na telefóne, na papieri alebo možno obidva? Aké sú silné a slabé stránky papierových a elektronických organizátorov?

Papier zvládne všetko?

Už roky sa hovorí, že telefóny a počítače postupne vytláčajú papierové knihy a noviny do úzadia. Proroctvá proroctvami a realita ukázala, že papieru sa darí skvele a množstvo ľudí sa nevzdá papierových vydaní. To isté platí pre kalendáre. Napriek tomu, že takmer každý z nás má v telefóne kalendár – veľa ľudí si stále nedokáže predstaviť plánovanie času bez papierového organizátora. Aké sú silné a slabé stránky kalendárov – tých papierových a digitálnych?

Papierový kalendár

Aj keď je tenký a náchylný na zničenie, uchováva najdôležitejšie slová, dátumy a dekréty po celé storočia. Papier má stáročnú tradíciu a skupinu oddaných priaznivcov. Majú ich aj papierové kalendáre. Aj keď už celé desaťročia máme takmer každý v telefóne kalendár – hmotné chytenie kalendára z papiera je však dokonalé. Z čoho to vyplýva?

Obrovskou výhodou papierových kalendárov sú rôzne formy, formáty, vzory a farby. Kalendár si môžeme položiť na stôl, zavesiť ho na stenu, ponechať v peňaženke alebo ho nosiť so sebou ako praktický zápisník. Môžeme si zapisovať dôležité dátumy, dohodnúť si schôdzky a skontrolovať náš rozvrh, aj keď s niekým práve telefonujeme. Dôležité je, že kalendár je tiež jedným z najúčinnejších reklamných predmetov a médií. Stačí ho potlačiť zaujímavou grafikou, ozdobiť naším logom – a dať ho zákazníkom.

Tlačený kalendár môže byť jednoducho jedinečnou výzdobou kancelárie alebo interiéru. Môžeme naň vytlačiť akýkoľvek obrázok, fotografiu alebo obľúbené vety. Môže to byť jedna grafika na celý rok (napr. v plagátovom alebo x-dielnom kalendári) alebo samostatná grafika na každý mesiac. Personalizovaný kalendár je zaujímavý nápad pre darček – napr. pre šéfa, (spolu)pracovníka, ako aj pre priateľov alebo rodinu.

V papierovom kalendári si môžete pohodlne a rýchlo uložiť rôzne poznámky a dátumy. A čo je najdôležitejšie – vždy ich máme pred očami (nielen pri odblokovaní displeja).

A na koniec samozrejmá výhoda papierových kalendárov – teda fakt, že pracujú bez elektriny a nestratíte k nim prístup, keď sa vám vybije batéria alebo pokazí telefón.

Medzi nevýhody papierových kalendárov patrí skutočnosť, že neumožňujú synchronizáciu s e-mailom a inými používateľmi. Okrem toho môžu byť rýchlo zamazať, roztrhnúť alebo zašpiniť. A neposielajú upozornenia krátko pred danou udalosťou alebo dôležitým dátumom. Čo už, nemôžeme mať všetko.

Kalendár v telefóne

V súčasnosti si takmer každý z nás plánuje čas (aspoň niektoré z vecí) na smartfóne. Je to podporované intuitívnym systémom, praktickými aplikáciami a možnosťou synchronizácie s rôznymi inými programami a službami. Aké výhody má kalendár v telefóne?

Najpohodlnejším spôsobom použitia kalendára v telefóne je to, že ho zvyčajne máme pri sebe. Vďaka tomu môžeme kedykoľvek pridať dôležitý dátum alebo udalosť.

Telefónne kalendáre majú oproti papierovým tú výhodu, že umožňujú nastaviť pripomenutia – kedykoľvek pred nadchádzajúcim dátumom. Je to obrovská výhoda pre notoricky zabúdajúce osoby. Vďaka tomu si tiež ľahšie pripomenieme o včasnom odoslaní dokumentov, prianí alebo faktúr.

Kalendár v telefóne nám umožňuje pohodlne pridávať, mazať a meniť poznámky. Vďaka tomu nemusíme nič preškrtávať, kalendár zostáva vždy čitateľný, prehľadný a čistý.

Kalendár v telefóne je možné rozšíriť o množstvo užitočných funkcií. Existuje veľa aplikácií a funkcií, ktoré zvyšujú efektívnosť plánovania času. Môžeme  si napr. ľahko zmerať svoju efektívnosť, pridať rôzne motivačné, zábavné a analytické funkcie.

Najväčšou nevýhodou telefónnych kalendárov je, že zmiznú, keď nie je k dispozícii žiadna energia. Ak zabudnete na power bank, alebo ste na miestach, kde nemôžete nabiť batériu – musíte sa spoliehať na svoju pamäť. Ak si zákazníkov vybavujete telefonicky, nebudete si môcť súčasne zapísať návštevy/stretnutia a viesť rozhovor (v prípade papierového kalendára je to oveľa pohodlnejšie).

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *